Дата: 14.02.2016 начало в 19:00
Категория: Камерная музыка
Вниманию слушателей!
Вместо заболевшего Александра Акимова, партнером Марка Бушкова выступит лауреат международных конкурсов, артист Квартета им. Д. Ойстраха Федор Белугин.
Будет небольшое добавление в программе концерта:
Во втором отделении после Сюиты Аттерберга будет исполнена "Хольберг-сюита" Э. Грига.

Государственный камерный оркестр Республики Беларусь
Главный дирижер - заслуженный артист России Евгений Бушков
"Северное сияние"
Балтийская ночь

Солисты -
лауреаты международных конкурсов
Марк Бушков (скрипка, Бельгия),
Дирижер - заслуженный артист России Евгений Бушков

Я.Сибелиус - Экспромт для струнного оркестра
П. Васкс - "Tala Gaismaа" ("Дальний свет") Концерт для скрипки с оркестром
Й.Свендсен - Две шведские народные мелодии для оркестра
К.Аттерберг - Сюита №3 для скрипки, альта и струнного оркестра

14 лютага Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь запрашае прыхільнікаў камернай музыкі ў Вялікую канцэртную залу Белдзяржфілармоніі наведаць заключны канцэрт цыкла "Тры вечары з камерным аркестрам" пад назвай "Паўночнае ззянне" .
У канцэрце бяруць удзел лаўрэаты міжнародных конкурсаў Марк Бушкоў (Бельгія) і Аляксандр Акімаў (Расія).

Марк Бушкоў — грамадзянін Бельгіі і падданы бельгійскага караля Філіпа, нарадзіўся ў Монпелье, жыве ў Франкфурце-на-Майне.
Скрыпач у 17 гадоў выйграў І прэмію на Міжнародным конкурсе імя Генры Коха ў Льеже. У 2010 годзе заваяваў І прэмію на конкурсе "Маладыя канцэртуючыя артысты" ў Ляйпцыгу. У 2011г. музыкант выйграў грант "Ebel-Prize".

Адна з важкіх перамог Марка Бушкова — Гран-пры на Міжнародным конкурсе ў Монрэале. У 2012 годзе Марк Бушкоў стаў лаўрэатам Конкурса імя каралевы Елізаветы ў Брусэлі, які з'яўляецца аднім з самых старэйшых і прэстыжных спаборніцтваў музычнай Еўропы .

У 2013 годзе адбыўся расійскі дэбют скрыпача на сцэне Канцэртнага зала імя П.І.Чайкоўскага ў канцэрце пераможцаў буйнейшых музычных конкурсаў 2013г.

У мінулым канцэртным сезоне Марк Бушкоў супрацоўнічаў з філарманічным аркестрам горада Лодзь пад кіраўніцтвам Яўгена Бушкова, з Акадэмічным сімфанічным аркестрам Маскоўскай філармоніі, Сімфанічным аркестрам Паўночнагерманскага радыё, Дзяржаўным аркестрам Дусельдорфа, Нямецкай операй на Рэйне, а таксама бярэ ўдзел у канцэртах Міжнароднага фестывалю "Музычны алімп" (Санкт-Пецярбург).

Марк Бушкоў супрацоўнічаў з вядомымі еўрапейскімі аркестрамі, сярод якіх Гамбургскі сімфанічны, Бельгійскі нацыянальны, Брусельскі і Льежскі філарманічныя, Сімфанічны аркестр Hacettepe Анкары, аркестра Impromptu ў Парыжы, аркестр Гамбургскай вышэйшай школы музыкі і тэатра. Удзельнічаў у трыа з Іванам Манігеці, у квартэце з Элісо Вірсаладзе. На летнім фестывалі на Эльбе быў узнагароджаны спецыяльным прызам, які даў яму магчымасць выступіць з ансамблем "Салісты Масквы" пад кіраўніцтвам Юрыя Башмета.