Замаўленне БІЛЕТАЎ

Ансамбль салістаў “Класік-Авангард”: “Шэдэўры камернай музыкі французскіх кампазітараў”

Дата: 11.11.2020 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка

“ШЭДЭЎРЫ КАМЕРНАЙ МУЗЫКІ ФРАНЦУЗСКІХ КАМПАЗІТАРАЎ”

Ансамбль салістаў “Класік-Авангард”:

Вікторыя Янушкевіч флейта

Яўген Бінькевіч габой

Кірыл Целяпнёў кларнет

Ева Воўкава скрыпка

Караліна Наско скрыпка

Яўгенія Вінакурава віяланчэль

Андрэй Іваноў фартэпіяна

Аляксандра Паўлюкавец фартэпіяна

Мастацкі кіраўнік – заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь Уладзімір Байдаў

“Калі б Бог не любіў маёй музыкі, я б яе не пісаў”…

Клод Дэбюссі

Францыя – краіна, якая на працягу ўсёй сусветнай гісторыі намагалася зберагаць асаблівасці і самабытнасць сваёй культуры ад глабальнага ўплыву свету. Французскія кампазітары не імкнуліся пераймаць павевы зменлівай і капрызлівай моды – яны стваралі і ствараюць яе самі.

Іх музычным творам заўсёды ўласціва асаблівая выразнасць, пэўная эмацыйнасць, рамантычнасць і моцны драматычны эфект не толькі ў сімфанічнай і тэатральнай музыцы, але і ў камернай.

У розныя часы Францыя давала свету вельмі шмат выбітных, вялікіх, цікавых, неадназначных, эксцэнтрычных імёнаў і самых разнастайных стыляў і накірункаў у мастацтве. У дадзеным канцэрце прагучаць не толькі папулярныя, але і малавядомыя творы кампазітараў гэтай краіны 19-20 стагоддзяў. Слухачы атрымаюць магчымасць наталіцца гарманічнымі фарбамі і вытанчанай французскай мелодыкай у цёплай утульнай атмасферы вечаровай цішы Малай залы Беларускай дзяржаўнай філармоніі.

У праграме: К.Сен-Санс, Ж.Маснэ, К.Дэбюсі, М.Равель, Ф.Пуленк

Ансамбль солистов «Классик-Авангард»: «Шедевры камерной музыки французских композиторов»