Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Дзмітрый Шастаковіч. Партытура памяці”: ансамбль салістаў “Класік-Авангард”

Дата: 08.11.2023 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка
У праграме:

Д.Шастаковіч, Э.Дзянісаў, Г.Гарэлава

“ДЗМІТРЫЙ ШАСТАКОВІЧ. ПАРТЫТУРА ПАМЯЦІ”

Ансамбль салістаў “Класік-Авангард”

Мастацкі кіраўнік і дырыжор – Людміла Каліноўская

“Дзмітрый Шастаковіч – вялікі класік XX стагоддзя. Значэнне яго ўкладу ў гісторыю музыкі цяжка пераацаніць. Кампазітар быў цесна злучаны з лёсам сваёй краіны, датычны болю і бедам свайго народа, таму ён здолеў з такой сілай і запалам выказаць супярэчнасці часу, ацаніць эпоху суровым маральным судом.

Імкненне ўвасобіць найвострыя канфлікты сучаснага свету з яго грандыёзнымі ўзрушэннямі і бязлітасным сутыкненнем супраціўных сіл адбілася ў капітальных сімфанічных працах кампазітара. У гады Вялікай Айчыннай вайны Шастаковіч стаў у першыя шэрагі мастакоў-змагароў супраць фашызму. Яго Сёмая “Ленінградская” сімфонія (1941) была ўспрынята ва ўсім свеце як жывы голас народа, што ўступіў у сутычку не на жыццё, а на смерць, мае рацыю на існаванне, у абарону найвысокіх чалавечых каштоўнасцяў.

У канцэрце будзе выканана Камерная сімфонія “Памяці ахвяр фашызму і вайны”, ор.110а на асновее струннага квартэта №8 Шастаковіча, які Р.Баршай – заснавальнік і мастацкі кіраўнік Маскоўскага камернага аркестра, з дазволу аўтара пералажыў для струннага аркестра.

У праграме прагучыць Прэлюдыя і скерца для струннага актэта, ор.11 (1924–1925) у пералажэнні для струннага аркестра, а таксама Пяць п’ес для дзвюх скрыпак і фартэпіяна ў пералажэнні для ансамбля “Класік-Авангард”. Апроч твораў Шастаковіча будуць выкананы сачыненні Эдзісона Дзянісава і Галіны Гарэлавай.

Творчасць Шастаковіча, гуманістычная па сваёй ісце, праўдзіва мастацкае па форме, заваявала сусветнае прызнанне”.

Людміла Каліноўская

«Дмитрий Шостакович. Партитура памяти»: ансамбль солистов «Классик-Авангард»