Замаўленне БІЛЕТАЎ

Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь, дырыжор – Аляксандр Анісімаў

Дата: 18.05.2023 пачатак у 19:00
У праграме:

Сяргей Пракоф’еў (1891–1953)

– Сюіта “Рамэа і Джульета” для сімфанічнага аркестра

– Кампазіцыя па першай частцы оперы “Вайна і мір” (канцэртна-сцэнічнае выкананне)

Рэжысёр – Ірына Крыкунова

Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь

Галоўны дырыжор – народны артыст Беларусі Аляксандр Анісімаў

удзельнікі Опернай студыі Беларускай дзяржаўнай акадэміі музыкі:

Наташа Растова – Марыя Булда, Марыя Мурашка

Андрэй Балконскі – Дзмітрый Лагун

П’ер Бязухаў – Васілій Ліпскі

Ахрасімава – Ірына Крыкунова

Соня – Кацярына Гагідзэ, Кацярына Дударава

Граф Растоў – Канстанцін Батурын

Князь Балконскі – Ілья Пеўзнер

Марыя Балконская – Ксенія Малахвейчук

Дунечка – Аляксандра Папроцкая

Пакаёўка – Елізавета Захватошына

Курагін – Арцём Грышкевіч

Долахаў – Ілья Берднікаў

Рэжысёр – Ірына Крыкунова

Дырыжор – Аляксандр Анісімаў

***

Цыкл вясновых майскіх канцэртаў, які Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь і яго галоўны дырыжор, народны артыст Беларусі Аляксандр Анісімаў пачалі 4 мая праграмай “Час слухаць вясну”, працягваецца канцэртам 18 мая.

Гэты канцэрт прысвечаны двум шэдэўрам Сяргея Пракоф’ева – “Рамэа і Джульета” і “Вайна і мір”.

Прамяністая, асляпляльна-пазітыўная музыка – “Джульета-дзяўчынка”, дуэтных сцэн Рамэа і яго каханай, сцэны ў мястэчку Атрадным, вальс Наташы і Андрэя гучаць поруч з драматычнымі, трагічнымі сцэнамі. Музыка гэтых балета і оперы знаходзіцца на той жа недасягальнай вышыні, што і трагедыя Шэкспіра, і раман-эпапея Талстога.

Сюіта С.Пракоф’ева “Рамэа і Джульета” даўно ўваходзіць у рэпертуар сімфанічнага аркестра і карыстаецца велізарнай папулярнасцю і каханнем публікі. А вось сцэны з оперы “Вайна і мір” у філармоніі прагучаць упершыню. І калі ўспомніць, што ў Вялікім тэатры Беларусі гэта опера апошні раз гучала ў 1993 годзе, то зразумела падвышаная цікавасць да гэтай філарманічнай праграмы.

Адменны каларыт гэтаму праекту (рэжысёр канцэртна-сцэнічнага выканання – Ірына Крыкунова) надае ўдзел спевакоў-акцёраў – аднагодкаў герояў рамана, оперы. Цяжка перадаць захапленне, з якім працуюць студэнты-вакалісты над вобразамі Наташы, Андрэя, П’ера, Соні, Мар’і. Дырыжор-пастаноўшчык Аляксандр Анісімаў уключыў у кампазіцыю інструментальныя інтэрлюдыі і сімфанічны фінал з музыкай С.Пракоф’ева.

Неацэнную дапамогу ў рэалізацыі праграмы зрабіла пастаноўчая частка Нацыянальнага акадэмічнага драматычнага тэатра імя М.Горкага, мастацкі кіраўнік – Сяргей Кавальчык.

Государственный академический симфонический оркестр Республики Беларусь, дирижёр – Александр Анисимов