Білетная каса:

Замаўленне квіткоў

Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь

Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь (www.bpo.by), адзін з найстарэйшых калектываў былога Савецкага Саюза, быў заснаваны ў красавіку 1927 года. Першае выступленне аркестра адбылося пад кіраўніцтвам расійскага кампазітара Р.Гліэра пры ўдзеле вядомага аўстрыйскага піяніста Р.Готліба.

У 1937 годзе пачала сваю дзейнасць Беларуская дзяржаўная філармонія, і сімфанічны аркестр стаў асноўным калектывам, які ўвайшоў у яе склад. Улетку 1937 калектыў узначаліў малады, таленавіты дырыжор Ілля Мусін - прадстаўнік сусветна вядомай пецярбургскай школы дырыжораў, выбітныя выпускнікі якой Ю.Цемірканаў і В.Гергіеў таксама працавалі з аркестрам Беларусі. У ліку дырыжораў, якія выступалі з ім – лепшыя маэстра свету: К.Зандэрлінг, К.Кандрашын, Дз.Кітаенка, К.Цэккі, М.Плятнёў, М.Феррэра, Я.Мравінскі, Г.Раждзественскі, Я.Святланаў і многія іншыя. Значным перыядам у дзейнасці аркестра стала праца дырыжораў Ю.Яфімава і В.Дуброўскага, якія ў розныя гады ўзначальвалі аркестр.

Яркімі радкамі ў гісторыю культурнага жыцця Беларусі ўпісаны выступленні аркестра з вялікімі салістамі ХХ стагоддзя - Д.Ойстрахам, С.Рыхтэрам, М.Растраповічам, Г.Вішнеўскай, Э.Гілельсам, Л.Коганам, Н.Гутман, М.Майскім, Г.Крэмерам, І.Мянухіным, У.Ашкеназі, В.Клібернам.

Аркестр добра вядомы ў былым Савецкім Саюзе і за мяжой. Публіка Балгарыі, Германіі, Італіі, Грэцыі, Іспаніі, Нідэрландаў, Лівана, Францыі, Ірландыі, Швейцарыі ў нязменным захапленні апладыруе беларускаму сімфанічнаму.

Рэпертуар аркестра шырокі і разнастайны: ад класічнай сімфанічнай музыкі - да работ сучасных беларускіх, рускіх і заходнееўрапейскіх аўтараў. З верасня 2001 года мастацкім кіраўніком і галоўным дырыжорам Дзяржаўнага акадэмічнага сімфанічнага аркестра Рэспублікі Беларусь з'яўляецца Аляксандр Анісімаў. Калектыў аркестра заўсёды знаходзіцца ў творчым пошуку, пастаянна папаўняе свой рэпертуар. Выступленні аркестра заўжды становяцца прыкметнай падзеяй у жыцці беларускай сталіцы.

Аляксандр Анісімаў – галоўны дырыжор і мастацкі кіраўнік Дзяржаўнага акадэмічнага сімфанічнага аркестра Беларусі, галоўны дырыжор Растоўскага дзяржаўнага музычнага тэатра, ганаровы дырыжор (conductor emeritus) Нацыянальнага сімфанічнага аркестра Ірландыі, Доктар музыкі honorus causa Нацыянальнага ўніверсітэта Ірландыі, Прэзідэнт Вагнэраўскай супольнасці Ірландыі, заслужаны дзеяч мастацтваў Расіі, лаўрэат дзяржаўнай прэміі Беларусі, кавалер Ордэна Францыска Скарыны, народны артыст Беларусі.

За час працы ў Ленінградзе (Малы оперны тэатр імя Мусаргскага), у Пермі (Акадэмічны тэатр імя Чайкоўскага), у Мінску (Вялікі тэатр оперы і балета) і ў Растове, дырыжыраваў вялікім оперным і балетным рэпертуарам, у тым ліку: I рэдакцыя «Ледзі Макбет Мцэнскага павета» Д.Шастаковіча, «Вірынея» С.Сланімскага, «Вайна і мір» С.Пракоф'ева (двухвячэрні варыянт), «Маці» Ц.Хрэннікава, «Агністы анёл» і «Маддалена» С.Пракоф'ева ( упершыню ў СССР), «Майстар і Маргарыта» Я.Глебава (першае выкананне), «Новая зямля» Ю.Семянякі (пераше выкананне), «Дзікае паляванне караля Стаха» У.Солтана (першае выкананне - Дзяржаўная прэмія Беларусі).

Маэстра шмат гастраліруе. Найбольш значныя яго працы: «Барыс Гадуноў» у Комішэ Опера, «Князь Ігар» у Х'юстане і Марсэлі, «Вайна і мір» ў Сан-Францыска, «Андрэ Шэнье» ў Адэлаідзе, «Дон Карлас» у Генуі, «Мадам Батэрфляй» ў Санкт-Пецярбургу (Марыінскі тэатр), «Яўген Анегін» у Маскве (Вялікі тэатр) і ў Парыжскай Оперы Бастыліі, «Сіла лёсу» ў дзяржаўнай Оперы Гамбурга.

У 2002 годзе Нацыянальны маладзёжны аркестр Ірландыі і міжнародны ансамбль салістаў пад кіраўніцтвам А.Анісімава прадставіў аўдыторыі Ірландыі (Лімерык) і Англіі (Бермінгем) канцэртнае выкананне «Кальца Нібелунгаў» Р.Вагнера ў 4-х вечарах.

Фірма Naxos выпусціла камплект з запісам усіх сімфоній С.Рахманінава (Нацыянальны сімфанічны аркестр Ірландыі), усіх сімфоній А.Глазунова (Маскоўскі сімфанічны аркестр) і оперы «Дэман» А.Рубінштэйна пад кіраўніцтвам А.Анісімава. У 2004 годзе фірма EMI выпусціла відэа - дыск запісу першай рэдакцыі оперы Шастаковіча «Лэдзі Макбет Мцэнскага павета»пад кіраўніцтвам Маэстра Анісімава (спектакль Liceo, Барселона).

Афіцыйны сайт: www.bpo.by
Дырэктар - Вольга Станіславаўна Цэцэрская