Замаўленне БІЛЕТАЎ

хіты афра-кубінскага джаза, кампазіцыі з рэпертуару Дзізі Гілеспі

“ХІТЫ АФРА-КУБІНСКАГА ДЖАЗА

Квінтэт Арка Аўруцкага пры ўдзеле Карласа Энрыке

Залатыя хіты афра-кубінскага джаза, запальныя кампазіцыі з рэпертуару музыканта Дзізі Гілеспі сабраны ў канцэртнай праграме джаз-бэнда пад кіраўніцтвам Арка Аўруцкага. У гэты вечар прагучаць галоўныя хіты: “Caravan”, “Besame Mucho”, “Samba For Carmen”, “Tin Ten Deo”, “Manteca”.

Дзізі Гілеспі – легенда сусветнага джаза. Менавіта ён стаў заснавальнікам прынцыпова новага стылю – бібопа. Заміж лёгкай танцавальнай музыкі Гілеспі ператварыў джаз у інтэлектуальнае мастацтва. Легкадумныя мелодыі сталі больш цвёрдымі, музычным грунтам стала строгая рытміка. Пры гэтым з выканальніцкага пункту погляду біпоп стаў яшчэ больш віртуозным. Музыканты сталі аддаваць перавагу складаным імправізацыям, бясконца спаборнічаючы міжсобку. Яшчэ адно дасягненне Гілеспі – прыцягненне ў класічны джаз афра-кубінскіх рытмаў. Тым самым музыкант істотна пашырыў звыклае гучанне джаза і падкрэсліў яго афраамерыканскія карані. Распачынанне Гілеспі атрымала велізарнае шыранне і зрабіла наймоцны ўплыў на развіццё лацінаамерыканскага джаза.

Арк Аўруцкі – вядомы кантрабасіст, кампазітар і бэнд-лідар, лаўрэат джазавых фэстаў і аўтар шматлікіх міжнародных джазавых праектаў. У складзе бэнда – лепшыя джазавыя музыканты з усяго свету. Уладзімір Несцярэнка – адзіны прафесійны расійскі арганіст, які выконвае джаз. Карлас Энрыке – мультыінструменталіст, адзін з самых знакамітых саксафаністаў і трубачоў Кубы. Фідэль Алехандра – спявак, кампазітар, перкусіяніст і бубнач. Ёхандзіс Вега – віртуоз нацыянальных кубінскіх ударных інструментаў.

«Хиты афро-кубинского джаза»: Квинтет Арка Овруцкого при участии Карлоса Энрике