Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Маэстра рок-н-рола”: Дзяніс Мажукоў

Дата: 10.12.2023 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Джаз

У айчыннай музычнай прасторы асобнае месца займае рок-н-рол, які прыйшоў да нас з-за акіяна. Музыка, што ўзнікла ў Амерыцы ў 1950-я гады, з велізарнымі цяжкасцямі дайшла до нашых слухачоў і заваявала іх сэрцы. Сярод тых, для каго яна стала часткай жыцця, ёсць тыя, хто проста слухае, танцуе і верыць у тое, што рок-н-рол жывы. А ёсць тыя, хто робіць усё магчымае, каб гэта цверджанне заставалася праўдай – сваім шчырым запалам, высока прафесійнай ігрой і вернасцю абранаму стылю.

Але нават гэтага недастаткова, каб здабыць рэпутацыю сапраўднага маэстра, пакуль гэта пашчасціла толькі аднаму чалавеку – піяністу-віртуозу Дзянісу Мажукову!

Ва ўсім свеце яго клічуць “The Russian King of Rock-n-roll”. Пад яго пальцамі ажываюць рытмы бугі-вугі, рытм-энд-блюза і іншых складнікаў складанага тэрміна – рок-н-рол.

У 1997 годзе Дзяніс Мажукоў выступаў на адной сцэне з легендарнымі Чакам Бэры і Джэры Лі Люісам, а потым з кантрабасістам каманды Stray Cats Лі Рокерам. Джэры Лі Люіс, пачуўшы ігру расійскага музыканта, заўважыў, што Дзяніс іграе так, як ён сам іграў у маладосці.

Ацаніць ігру віртуоза змаглі і на радзіме рок-н-рола – у Амерыцы. Дзяніс Мажукоў выступаў у ЗША 5 раз, даўшы канцэрты ў Нью-Ёрку, Дэнверы, Мемфісе і іншых гарадах. А ў 2011 годзе, яго прыезд у Амерыку быў звязаны з адменнай нагодай. Апроч васьмі канцэртаў, якія ён там адыграў, яго чакаў запіс у тым, самым месцы, дзе ўласна і нарадзіўся рок-н-рол, на легендарнай студыі Sun Records, у якой некалі запісваўся Кароль рок-н-рола – Элвіс Прэслі, а таксама там пачыналі сваю кар’еру Бі Бі Кінг, Джэры Лі Люіс і мн.др. Разам з мясцовымі музыкантамі Дзяніс Мажукоў запісаў тры песні, дзве з якіх былі яго ўласнага сачынення…

Нядзіва, што чалавек, гэтак які глыбока пагрузіўся ў атмасферу арыгінальнага рок-н-рола, добра сабе прэзентуе, як выказаць яго істу для сваіх слухачоў. На яго канцэрты, што даюць магутны зарад нястрымнай энергіі, прыходзяць і тыя, хто проста кахае такую музыку, і тыя, хто прафесійна выконвае рок-н-рол. Тут можна пачуць усё: і знакамітыя хіты легендарных зорак – Элвіса Прэслі, Джэры Лі Люіса, Літла Рычарда, Рэя Чарльза і інш. Музыкант не пакідае без увагі і песні меней вядомых аўтараў, робячы свае праграмы размаітымі і шматграннымі. Ну і, вядома ж, сваім слухачам Дзяніс Мажукоў прэзентуе і ўласныя сачыненні.

Але чаго б не здабывалі яго пальцы, якія імкліва ляцяць па клавішах, самае галоўнае, што адчувае кожны, які прыйшоў на яго канцэрты – гэта запал і праўдзівасць, без якіх не можа быць сапраўднага рок-н-рола.

«Маэстро рок-н-ролла»: Денис Мажуков