Замаўленне БІЛЕТАЎ

Міжнародны фестываль Юрыя Башмета: гала-канцэрт "Зоркі свету"

Дата: 04.10.2017 пачатак у 20:00

Ксенія Сідарава, Давід Герынгас, Масіма Мерчэліи і East-West Chamber Orchestra пад кіраваннем Расціслава Крымера

Радасная навіна для прыхільнікаў Міжнароднага камернага аркестра East-West Chamber Orchestra пад кіраваннем Расціслава Крымера. У сувязі з рэкордамі папярэдніх гадоў па хуткасці аншлагу, сёння стала вядома, што ў гэтым годзе ў рамках фестывалю абвешчаны другі канцэрт гэтага калектыву. Акрамя «Легенды на скрыпцы Страдывары» - 8 кастрычніка будзе саліраваць выбітны скрыпач Юльян Рахлін (ці варта казаць аб тым, што за крыху больш за тыдзень ужо прададзеная большая палова квіткоў), 4 кастрычніка ў Вялікай зале Белдзяржфілармоніі адбудзецца канцэрт «Ад Баха да Пьяцолы. Гала-канцэрт салістаў».

Гэта будзе вечар знаёмстваў і вечар сапраўднага мастацтва. Усе тры салісты, запрошаныя для ўдзелу ў фестывалі, вельмі шырока запатрабаваныя ва ўсім свеце, але практычна невядомыя ў Беларусі. Мастацкі кіраўнік фестывалю Расціслаў Крымер ўпэўнены ў тым, што можа знаёміць прыхільнікаў фестывалю з самымі лепшымі артыстамі свету, нават калі хтосьці іх пакуль не ведае ў нас у краіне, таму што давер слухачоў да фестывалю заслужаны за многія гады, і ён узаемны. Гэты канцэрт для кожнага, таму што будзе гучаць толькі вядомая музыка ад Баха да танга Пьяцолы. Таксама, як заўсёды ў такіх праектах, будуць і сюрпрызы.

Цэлае аддзяленне канцэрта будзе аддадзена «каралеве акардэона», «прыгажуні з Рыгі», «гламурнай акардэаністке» Ксеніі Сідаравай. 29-гадовая выпускніца Каралеўскай музычнай акадэміі ў Лондане ўзнесла акардэон на такую ​​вышыню, на якую нікому і не ўдавалася. Яна грае ў лепшых залах. Вядомай ва усім свеце яна стала пасля выступу на BBC-Proms ў Лондане, калі канцэрт перад шматтысячным натоўпам трансляваўся на многія краіны свету. У яе бязмежны рэпертуар - ад Баха і Скарлаці да ўльтрасучаснага авангарду. Яе сцэнічныя партнёры - ад знакамітага перуанскага тэнара Хуана Дыега Флорэса да Стынга. Разам з выключнай віртуознасцю, крытыкі аднадушна захапляюцца яе вытанчанасцю ў музычных інтэрпрэтацыях і не толькі.
У Мінску разам з East-West Chamber Orchestra яна выканае розныя хіты, у тым ліку танга Астара Пьяцолы.

У гэтым жа канцэрце выступіць выбітны віяланчэліст, вучань Мсціслава Растраповіча, а цяпер адзін з самых масцітых музыкаў - Давід Герынгас з Нямеччыны. Меламаны са стажам, магчыма, памятаюць, што ён нарадзіўся ў Літве, а ў 1970 годзе ён з бляскам выйграў Міжнародны конкурс імя П.І.Чайкоўскага. Але гэта не адкрыла перад ім ніякіх перспектыў у роднай краіне. Як і ўсе вучні апальнага Мсціслава Растраповіча, ён вымушаны быў эміграваць, пасля чаго яго імя ў СССР было адусюль выкраслена. І толькі ў апошнія гады яно зноў гучна загучала ў Расіі і на ўсёй постсавецкай прасторы. У 2011 і 2015 гадах Герынгас узначальваў віяланчэльнае журы Міжнароднага конкурсу імя П.І.Чайкоўскага.
Натхнёны рамантык, які ўспадкаваў ад свайго настаўніка высокае мастацтва «спеваў на віяланчэлі», для свайго першага выступу ў Мінску абраў Канцэрт Шумана для віяланчэлі з аркестрам ля мінор, сач. 129.

Таксама, у канцэрце прыме ўдзел і флейтыст Масіма Мерчэллі (Італія) - музыкант, які ўжо у 19 гадоў ганараваўся Прэміяй імя Франчэска Чылеа, а ў цяперашні час выступае на лепшых пляцоўках свету: у нью-ёркскім Карнэгі-хол, у амстэрдамскім Канцэртгебаў, у філармоніях ад Японіі да ЗША. Ён выканае сола ў самай папулярнай сюіце № 2 сі-мінор Іагана Себасцьяна Баха.

За дырыжорскім пультам - Расціслаў Крымер.

Міжнародны камерны аркестр East-West Chamber Orchestra пад кіраваннем Расціслава Крымера - унікальны калектыў, у якім удзельнічаюць лепшыя салісты з Усходняй і Заходняй Еўропы, лаўрэаты самых прэстыжных конкурсаў свету (Чайкоўскага, Паганіні, Веняўскага), канцэртмайстры лепшых аркестраў і вядомыя салісты, многія з якіх граюць на унікальных па каштоўнасці музычных інструментах.

Международный фестиваль Юрия Башмета: гала-концерт "Звёзды мира"