Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Ветка бэзу”: Людміла Карпук (сапрана), Юлія Архангельская (фартэпіяна)

Дата: 15.02.2024 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка
У праграме:

вакальная і фартэпіянная музыка Сяргея Рахманінава

“ВЕТКА БЭЗУ

Запрашаем у разгар зімовай сцюжы нагрэцца цяплом і любоўю выдатных рамансаў Сяргея Рахманінава, якія прагучаць у праграме канцэрта “Ветка бэзу”, прысвечанага 150-годдзю з дня нараджэння вялікага кампазітара. На працягу 30 гадоў творчасці жанр раманса захапляў уяўленне музыканта, дазваляючы зазірнуць у самыя таемныя куткі чалавечай душы, шукаць і знаходзіць усе патрэбныя сродкі музычнай выразнасці для ўвасаблення разнастайнасці хвалявальных пачуццяў. Эмацыйная глыбіня, найшырокі дыяпазон настрояў, выдатныя і адначасова простыя мелодыі надаюць адменную прыгажосць і свежасць рамансам Рахманінава. У сваёй вакальнай творчасці кампазітар звяртаецца не толькі да паэзіі Пушкіна, Лермантава, Фета, Гейнэ, Цютчава, але і да тэкстаў малавядомых аўтараў, якія дзякуючы геніяльнай музыцы знаходзяць глыбіню і самабытнасць.

Партыю фартэпіяна ў гэтых творах няможна назваць суправодам – выдатны піяніст надаў любай прыладзе важную сэнсавую ролю, што расчыняе падтэкст і эмацыйна-псіхалагічны бок зместу. Голас і фартэпіяна выконваюць у рамансах Рахманінава ў аднолькавай ступені важную ролю, утвараючы вакальна-інструментальны дуэт.

У праграме канцэрта прагучаць самыя папулярныя рамансы, шэдэўры вакальнай творчасці, сярод якіх “Бэз”, “У майго акна”, “Як мне балюча”, “Я чакаю цябе”, “Тут добра”, “Вясновыя воды” і шмат інш. Паміж вакальнымі нумарамі вас парадуюць самыя задушэўныя фартэпіянныя сачыненні С.Рахманінава.

Выканаўцы – Гран-пры і лаўрэаты міжнародных конкурсаў Людміла Карпук (сапрана) і Юлія Архангельская (фартэпіяна).

«Ветка сирени»: Людмила Карпук (сопрано), Юлия Архангельская (фортепиано)