Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Партрэты. Альфрэд Шнітке”: фартэпіянны дуэт Наталля Громава і Валерый Баравікоў

Дата: 25.04.2024 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка
У праграме:

Альфрэд Шнітке (1934–1998)

– Сюіта з музыкі да к/ф “Экіпаж”

– “Пушкін-сюіта”

– “Сілуэты” па “Пецярбургскіх аповесцях” М.Гогаля

– “Рэвізская казка”

XXXIX Фестываль музыкі “Мінская вясна”

Міжнародныя вечары фартэпіянных дуэтаў “DUETTISSIMO

Цыкл канцэртаў “ПАРТРЭТЫ

канцэрт пяты

“АЛЬФРЭД ШНІТКЕ” (да 90-годдзя з дня нараджэння)

Фартэпіянны дуэт Наталля Громава і Валерый Баравікоў

***

Альфрэд Шнітке... Для шырокай публікі гэтае імя – сімвал расійскага музычнага авангарда. Ніводны іншы кампазітар СССР гэтага пакалення (ён нарадзіўся ў 1934) не атрымаў такой шырокай вядомасці, як ён.

Яго забаранялі, выконвалі вельмі рэдка, а калі выконвалі, то канцэрты суправаджаліся нябачаным ажыятажам (аж да ўмяшання коннай міліцыі). Пазней – наадварот: яго сталі выконваць вельмі шмат, пра яго сталі здымаць фільмы, пісаць кнігі. Шнітке стаў сімвалам перабудовы і свабоды сумлення. Ён не быў ідэалагічным дысідэнтам, але быў нонканфармістам і вельмі значнай і глыбокай асобай.

Растраповіч называў Шнітке геніем, Свірыдаў ацэньваў яго талент скептычна. Ажыятаж вакол яго імя ў перабудоўныя гады і спад цікавасці пасля яго смерці не дае магчымасці дакладна вызначыць яго месца ў кампазітарскай іерархіі 20 стагоддзя. Гэта пытанне часу. Ці паўстане ён у адзін шэраг са Стравінскім, Пракоф’евым і Шастаковічам – гэта вялікае пытанне, але зусім ясна, што без яго карціна музыкі нашага часу будзе няпоўнай.

Шнітке даводзілася шмат пісаць для кіно і тэатра. Менавіта гэтым ён зарабляў сабе на жыццё на працягу многіх гадоў, паколькі яго маштабныя сачыненні не былі рэкамендаваны да выканання Саюзам кампазітараў. І сваю першую Дзяржаўную прэмію РСФСР Шнітке атрымаў не за свае сімфоніі, араторыі і канцэрты, а менавіта за музыку да мультфільмаў.

У канцэрце 25 красавіка, прысвечаным 90-годдзю кампазітара, вы пачуеце музыку Альфрэда Шнітке да спектакляў і кінафільмаў у выкананні фартэпіяннага дуэта Наталлі Громавай і Валерыя Баравікова.

«Портреты. Альфред Шнитке»: фортепианный дуэт Наталья Громова и Валерий Боровиков