Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Моцарт”: Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь, дырыжор – Аляксандр Анісімаў

Дата: 18.04.2024 пачатак у 19:00
У праграме:

Вольфганг Амадэй Моцарт (1756–1791)

– Сімфонія № 40 соль мінор, KV 550

– Рэквіем рэ мінор, KV 626

XXXIX Фестываль музыкі “Мінская вясна”

“МОЦАРТ

Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь

Галоўны дырыжор – народны артыст Беларусі Аляксандр Анісімаў

заслужаны калектыў Дзяржаўная акадэмічная харавая капэла Рэспублікі Беларусь імя Р.Шырмы

Галоўны дырыжор – Вольга Янум

Салісты – Ірына Крыкунова

Ксенія Малахвейчук

Васіль Ліпскі

Антон Карчэўскі

Дырыжор – Аляксандр Анісімаў

***

Моцарту прысвечаны многія тамы літаратуры: музычнай, біяграфічнай, прозы, паэзіі і інш. Выдадзены ўсе яго вядомыя лісты, успаміны сучаснікаў… Але лепш за ўсё пра вялікага кампазітара гаворыць яго музыка.

За чатыры гады да напісання Моцартам “Рэквіема” ён пісаў свайму бацьку Леапольду: “…паколькі смерць (строга кажучы) ёсць сапраўдная канчатковая Мэта нашага жыцця, то я за апошнія некалькі гадоў так добра пазнаёміўся з гэтым сапраўдным, лепшым сябрам Чалавека, што ў яго выяве для мяне няма цяпер не толькі нічога страшнага, але і вельмі шмат заспакойлівага і суцяшальнага!..”

Пры ўсёй папулярнасці музыкі Моцарта “Рэквіем” і Сімфонія №40 былі і застаюцца самымі знакамітымі творамі, якія выйшлі з-пад пяра аўстрыйскага генія класікі.

18 красавіка гэтыя шэдэўры прагучаць у выкананні Дзяржаўнага акадэмічнага сімфанічнага аркестра Рэспублікі Беларусь пры ўдзеле Дзяржаўнай акадэмічнай харавой капэлы імя Р.Шырмы і запрошаных салістаў-вакалістаў Ірыны Крыкуновай, Ксеніі Малахвяйчук, Васіля Ліпскага і Антона Карчэўскага.

За дырыжорскім пультам – народны артыст Беларусі Аляксандр Анісімаў.

«Моцарт»: Государственный академический симфонический оркестр Республики Беларусь, дирижёр – Александр Анисимов