Замаўленне БІЛЕТАЎ

XII Міжнародны фестываль Юрыя Башмета: Юльян Рахлін (скрыпка, Аўстрыя)

Дата: 08.10.2017 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка

Міжнародны камерны аркестр "EAST-WEST CHAMBER ORCHESTRA", пад кіраўніцтвам Расціслава Крымера выступіць з сусветна вядомым скрыпачом Юльянам РАХЛІНЫМ ...

"Легенды на скрыпцы Страдывары"
Вечар венских класікаў

Міжнародны камерны аркестр "EAST-WEST CHAMBER ORCHESTRA"
(лепшыя музыканты з Расіі, Беларусі, краін Балтыі, Германіі і іншых краін Усходняй і Заходняй Еўропы)
Мастацкі кіраўнік і галоўны дырыжор - Расціслаў Крымер

Юльян РАХЛІН скрыпка (Аўстрыя)
Сара МакЭлравій альт (Канада)

У праграме:

В.А.Моцарт Сімфонія №29 Ля мажор, K.201
В.А.Моцарт Сімфонія-канчэртантэ для скрыпкі і альта з аркестрам Мі-бемоль мажор, K.364
В.А.Моцарт Канцэрт для скрыпкі з аркестрам Соль мажор, K.216
Й.Гайдн Сімфонія №92 Соль мажор ( «Оксфардская»), Hob.I / 92

Славуты скрыпач Юльян Рахлін сыграе ў Мінску 8 кастрычніка на закрыцці XII Міжнароднага фестывалю Юрыя Башмета на скрыпцы Страдывары у фестывальнай серыі "Вечар Венскай Класікі. Легенда на скрыпцы Страдывары".

Венгераў, Рэпін, Крэмер, Крылоў - усе зоркі сусветнага скрыпічнага мастацтва ўжо паспелі прадэманстраваць свой узровень ігры на сцэне менавіта фестывалю Башмета ў Мінску. Цяпер беларускую публіку чакае сустрэча і з Юльянам Рахліным.

Юльян Рахлін - артыст з абранага круга, да якога належаць сакавіка Марта Аргерых, Пінхас Цукерман, Жанін Янсен, Міша Майскі. Зараз яму 43, і яго аўтарытэт у музыцы беспярэчны. Для знаёмства з мінскай публікай абраны Моцарт. У гэтай музыцы не схаваешся за бравурнымі пасажамі і найграным запалам.

Юльян Рахлін выканае Канцэрт для скрыпкі з аркестрам Соль мажор, K.216, а таксама разам з канадскай альтысткай Сарай МакЭлравій Сімфонію-кончэртантэ для скрыпкі і альта з аркестрам Мі-бемоль мажор, K.364.

Увесь вечар на сцэне 8 кастрычніка будзе выдатны калектыў - Міжнародны камерны аркестр East-West Chamber Orchestra пад кіраваннем Расціслава Крымера, - аркестр, які за два гады свайго існавання вельмі палюбіўся менчукам за выдатнае гучанне і ўнікальную якасць выканання. Калектыў аб'ядноўвае маладых таленавітых музыкантаў з розных краін Заходняй і Усходняй Еўропы. Большасць з іх - лаўрэаты самых прэстыжных музычных конкурсаў (Чайкоўскага, Веняўскага, Паганіні), канцэртмайстры лепшых аркестраў і салісты.

Акрамя таго, сумесны праект двух калег і сяброў Юльяна Рахліна і Расціслава Крымера незвычайны і тым, што абодва музыканты будуць дырыжаваць аркестрам у адзін вечар. Юльян Рахлін, акрамя выканання сола прадырыжыруе сімфоніяй №29 Ля мажор, K.201 Моцарта. Дарэчы, гэта першы твор, якім ён публічна прадырыжыраваў дзесяць гадоў таму. Прычым сярод аркестрантаў быў і яго бацька. За мінулыя гады Рахлін паспеў папрацаваць з лепшымі аркестрамі свету, а сваім настаўнікам дырыжыравання называе маму.

Расціслаў Крымер прадырыжыруе сімфоніяй Й.Гайдна №92 Соль мажор ( "Оксфардская"), Hob.I / 92 і астатняй часткай вечара.

Вечар 8 кастрычніка ў Вялікай зале Белдзяржфілармоніі абяцае быць асаблівым яшчэ і таму, што аматары старадаўніх інструментаў змогуць пабачыць і пачуць адразу некалькі ўнікальных скрыпак і віяланчэлей працы Страдывары, Гварнеры - перш за ўсё, "Ex-Liebig" Страдывары, на якой грае Юльян Рахлін.

Торжественное закрытие фестиваля "ЛЕГЕНДЫ НА СКРИПКЕ СТРАДИВАРИ":  Юлиан Рахлин