Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Віртуозы цымбалаў”: Нацыянальны акадэмічны народны аркестр Рэспублікі Беларусь імя І.Жыновіча

Дата: 19.02.2022 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Народная музыка
У праграме:

творы беларускіх кампазітараў: В.Кузняцова, І.Лучанка, Г.Ермачэнкава, В.Іванова, А.Друкта, В.Войціка, С.Янковіча

Да 115-годдзя Іосіфа Жыновіча

“ВІРТУОЗЫ ЦЫМБАЛАЎ”

Нацыянальны акадэмічны народны аркестр Рэспублікі Беларусь імя І.Жыновіча

19 лютага 2022 года ў Белдзяржфілармоніі адбудзецца канцэрт Нацыянальнага акадэмічнага народнага аркестра Рэспублікі Беларусь імя І.Жыновіча, прысвечаны 115-годзю народнага артыста СССР, выдатнага музыканта, дырыжора, педагога, кампазітара і грамадскага дзеяча, заснавальніка аркестра Іосіфа Жыновіча (1907–1974).

Сёння па ўсёй Беларусі ў якасці канцэртуючых цымбалістаў і педагогаў па класу цымбал працуюць музычныя “ўнукі” і “праўнукі” Іосіфа Жыновіча, вучні яго вучняў. Яны складаюць эліту беларускай супольнасці выканаўцаў на народных інструментах. Шмат з іх доўгія гады працавалі і зараз працуюць у аркестры. На канцэрце ў гонар юбілея Іосіфа Жыновіча выступяць лепшыя канцэртуючыя цымбалісты Беларусі. Гэта салісты аркестра – заслужаная артыстка Рэспублікі Беларусь Ларыса Рыдлеўская, лаўрэаты міжнародных конкурсаў Юлія Высоцкая, Алена Касціцына, Марта Галубко і Аксана Хахол, – а таксама запрошаныя госці, лаўрэаты міжнародных конкурсаў Дзмітрый Калаціла і Вераніка Прадзед.

Дырыжор – Аляксандр Высоцкі

Вядучая канцэрта – Вольга Брылон

«Виртуозы цимбал»: Национальный академический народный оркестр Республики Беларусь им. И.Жиновича