Замаўленне БІЛЕТАЎ

Дзяржаўны акадэмічны Сібірскі рускі народны хор

Мастацкі кіраўнік – Андрэй Ліпіхін

***

У новасібірцаў асаблівае стаўленне да Беларусі. Падчас сталыпінскай рэформы выхадцы з беларускіх селішчаў скіраваліся асвойваць сібірскія землі. Не кожны перасяленец змог прыжыцца ў нашых суровых умовах. Засталіся тыя, хто зразумеў сэнсы нашай суровай тэрыторыі і  сфармаваў у сабе сапраўдны сібірскі характар. Сёння традыцыі і культура беларусаў сталі часткай генетычнага кода сібіракоў. Нам вядомыя заснаваныя беларусамі селішчы, што сталі часткай Новасібірскай вобласці. Адным з такіх селішчаў з'яўляецца – “Атважанка” – назва, што характарызуе сілу характару і трываласць беларусаў.

У гады Вялікай Айчыннай вайны больш за дзве тысячы жыхароў Беларусі, у тым ліку трупа Беларускага драматычнага тэатра імя А.В.Луначарскага знайшлі прытулак і падтрымку сібіракоў. Новасібірцы ветла прынялі эвакуяваных і праявілі самы жывы ўдзел у іх лёсе.

Вайна забрала жыццё штотрэцяга жыхара Беларусі, але нават залітая крывёй мільёнаў людзей, разрабаваная і паўразбураная рэспубліка не здавалася. У абароне і вызваленні Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў бралі ўдзел сфармаваныя ў Новасібірскай вобласці злучэнні. Сярод нашых землякоў за яе вызваленне і выяўленую гераічнасць звання Героя Савецкага Саюза былі ганараваны больш за сорак новасібірцаў.

У рамках дзён культуры Новасібірскай вобласці ў Рэспубліцы Беларусь Дзяржаўны акадэмічны Сібірскі рускі народны хор прэзентуе канцэртную праграму “Прынашэнне Подзвігу” як даніна падзякі і захаплення трываласцю беларусаў і самаадданасцю сібіракоў, якія ўдзельнічалі ў баях за вызваленне братэрскага народа. Гэта наша магчымасць мастацкімі сродкамі пацвердзіць унікальнасць адзінства сібірскай і беларускай ментальнасці, іх адменныя сілу, трываласць і аптымізм. Знак вечнай памяці аб падзеі, якія звязалі два народы.

“Сібірская вольніца” – гэта своеасаблівы зрэз культурных традыцый казакоў Сібіры, аўтарскае асэнсаванне працэсу ўплыву традыцыйнай культуры народаў Сібіры на фарміраванне і развіццё казацтва.

З дапамогай мастацкіх вобразаў і ўяўленняў творчы калектыў перадае гледачу надрыўную нуду казакоў ад разлукі з малой Радзімай, аб адвагу пакарэння новых тэрыторый і вольны характар, якія прыйшлі з розных куткоў Расіі на сібірскую зямлю. З’яднаўшы гістарычнае мінулае, супярэчлівую сучаснасць і нязведаную будучыню, аўтарам праграмы шчасціць раскрыць асновы зараджэння і развіцця традыцыйнай сібірскай казачай культуры.

Государственный академический Сибирский русский народный хор