Замаўленне БІЛЕТАЎ

Дата: 07.10.2017 пачатак у 19:00

XII Міжнародны фестываль Юрыя Башмета
прадстаўляе:
"Легенды сучаснай класікі - Кшыштаф Пэндэрэцкі"
Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь
заслужаны калектыў Рэспублікі Беларусь
Дзяржаўная акадэмічная харавая капэла імя. Р.Шырмы
заслужаны калектыў
Дзяржаўны камерны хор Рэспублікі Беларусь

Ганаровы госць і дырыжор -
Кшыштаф Пэндэрэцкі (Польшча)

У праграме:
К.Пэндэрэцкі
-Симфония №7 "Сем брамаў Ерусаліма" для пяці салістаў, чытальніка, змешанага хору і аркестра

салісты -
Івона Хоса сапрана (Польшча)
Ганна Любанска меца-сапрана (Польшча)
Пётр Навацкі бас (Польшча)
Караліна Сікора сапрана (Польшча)
Адам Здуніковскі тэнар (Польшча)
Славамір Холанд чытальнік (Польшча)

- Канцэрт для фартэпіяна з аркестрам
саліст -
Расціслаў Крымер фартэпіяна

Выдатны музыкант сучаснасці, кампазітар і дырыжор, Кшыштаф Пендэрэцкі зноў у Мінску!

Сёння Пендэрэцкі - адзін з самых знакамітых (і, дадамо, шанаваных) кампазітараў сучаснасці, які набыў сусветную славу і адораны ўсімі магчымымі музычнымі прэміямі, ўзнагародамі, ордэнамі і званнямі, спіс якіх займае не адну старонку. Дастаткова згадаць, што ён з'яўляецца ганаровым членам венскага Musikverein, і партрэт яго вісіць там, у пантэоне вялікіх, побач з Шубертам, Брамсам, Мравінскім і Янсансам.

На працягу многіх гадоў Кшыштаф Пендэрэцкі захоўвае за сабой статус не толькі самога запатрабаванага, але і самога высокааплатнага кампазітара ў свеце. Менавіта яму ААН замовіла да 200-годдзя ЗША святочнае прадстаўленне ў двух актах - оперу «Страчаны рай» за казачны ганарар, а ў 2008 годзе кампазітар атрымаў заказ на стварэнне музыкі для цырымоніі адкрыцця летніх Алімпійскіх гульняў, якія прайшлі ў Пекіне.

7 кастрычніка ў Мінску ўпершыню ў Беларусі прагучыць твор, напісаны К.Пендэрэцкім да 3000-годдзя Ерусаліма (1997 год, па замове мэрыі горада), - араторыя «Сем брамаў Ерусаліма», у якой кампазітар парадніў кананічны тэкст са Старога Запавету з музычным мовай «вялікага авангарда».

У адным з інтэрв'ю К.Пендэрэцкі адзначыў, што дырыжорская дзейнасць адцягвае яго ад сачынення музыкі, таму ён скараціў колькасць канцэртаў ўдвая. Тым не менш, кампазітар даў згоду выступіць у якасці дырыжора Дзяржаўнага акадэмічнага сімфанічнага аркестра Рэспублікі Беларусь на канцэрце ў Мінску 7 кастрычніка.

Па маштабе гэты канцэрт стане асаблівым і без перабольшання грандыёзнай падзеяй фестывалю, у якім адначасова удзельнічае каля двухсот чалавек і лепшыя салісты.
Спецыяльна адлітыя для гэтай сімфоніі інструменты пад назвай тубафоны вагой у некалькі тон, спецыяльна дастаўляюцца для гэтага канцэрту ў Мінск. Гістарычнае значэнне гэтага канцэрта складана пераацаніць.

Канцэрт арганізаваны пры падтрымцы Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь, Міністэрства Культуры Рэспублікі Польшча, Інстытута Адама Міцкевіча, Польскага Інстытута ў Мінску.

Міжнародны фестываль Юрыя Башмета: Кшыштаф Пэндэрэцкі