Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Тры вечары з камерным аркестрам”: саліст – заслужаны артыст Расіі Граф Муржа (скрыпка)

Дата: 30.11.2017 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка

Квіткі на першы канцэрт коштам 15, 25, 30 руб.

Абанемент на тры канцэрты коштам 27, 36, 45 руб. можна купіць тут:

“Тры вечары з камерным аркестрам”

(канцэрт першы)

Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь

Галоўны дырыжор – заслужаны артыст Расіі Яўген Бушкоў

Саліст – заслужаны артыст Расіі Граф Муржа скрыпка

Н.Паганіні -Г.Кіпрэвічус – 24 капрысы для скрыпкі з аркестрам (беларуская прэм'ера)

Абанемент Дзяржаўнага камернага аркестра РБ «Тры вечары з камерным аркестрам» прадаставіць слухачам унікальную магчымасць дакрануцца да трох розных светаў: у іх пераплятуцца класіка і сучаснасць, рамантызм і мінімалізм, і злучнай ніткай паміж імі будзе скрыпка.

Шэдэўр віртуознага жанру - цыкл з 24 капрысаў Нікола Паганіні прагучыць у першым канцэрце (30 лістапада) у суправаджэнні струннага аркестра, створанага літоўскім кампазітарам Гінтарасам Кіпрэвічусам, якому ўдалося ператварыць вядомую музыку ў прынцыпова новы свежы твор мастацтва, што ніколі да таго не гучаў у Белдзяржфілармоніі. Саліст - Граф Муржа, дырыжор - Яўген Бушкоў.

У другім канцэрце (8 лютага) абанемента цэнтральнай падзеяй стане прэм'ернае выкананне знакамітай «Крэйцэравай» Санаты Людвіга ван Бетховена са струнным аркестрам. Салістам і дырыжорам выступіць выбітны бельгійскі скрыпач Марк Бушкоў. Разам з бліскучай піяністкай Кацяй Сканаві яны таксама выканаюць двайны канцэрт Фелікса Мендэльсона.

У трэцяй праграме (4 красавіка) гледачоў чакае сустрэча з музыкай англа-амерыканскага мінімалізму. Нароўні з дзівосна прыгожым і гіпер-вядомым творам" Жаўрук, які ўзлятае " Воана-Вільямса прагучаць беларускія прэм'еры твораў Адамса, Фініса і Гласа. Малады англійскі дырыжор Роберт Эймс дэбютуе з Дзяржаўным камерным аркестрам РБ, салістамі у праграме выступяць Галія Бісенгаліева (Англія-Казахстан) і канцэртмайстар аркестра Алег Подаў.

Важна падкрэсліць, што Дзяржаўны камерны аркестр - адзіны калектыў філармоніі, які працягвае развіваць найстарэйшую ў акадэмічным мастацтве традыцыю вячэрніх абанементаў. Гэтая традыцыя вядзе сваю гісторыю з 90-х гадоў XVII стагоддзя, калі спачатку ў Італіі, затым у Францыі, Германіі і Аўстрыі прыдворная шляхта пачала браць у арэнду ложы. Пазней з XVIII стагоддзя з'явіліся абанементы і на асобныя крэслы (месца) у партэры. У цяперашні час традыцыя абанементаў працягвае развівацца ва ўсім свеце, у вядучых тэатрах і канцэртных залах - La Scala, Metropolitan Opera, Covent Garden, Берлінская філармонія і інш. За многімі абанементамі ідзе сапраўднае «паляванне»: у іх ёсць кола верных прыхільнікаў-меламанаў. За ўладальнікамі абанементаў замацаваны нават сталыя месцы ў зале - і яны не змяняюцца з году ў год. Такім чынам, купляючы абанемент, гледачы выказваюць давер і падтрымку любімаму калектыву.

Важна падкрэсліць, што купіць абанемент Дзяржаўнага камернага аркестра на тры канцэрты (27-45 руб.) нашмат больш выгадна, чым купляць квіткі на кожны канцэрт асобна.

"Три вечера с камерным оркестром": солист - заслуженный артист России Граф Муржа скрипка