Замаўленне БІЛЕТАЎ

"Vivat, аркестр!" Гала-канцэрт да 50-годдзя Дзяржаўнага камернага аркестра Рэспублікі Беларусь

Дата: 28.02.2018 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка

Vivat, аркестр!

Гала-канцэрт да 50-годдзя Дзяржаўнага камернага аркестра Рэспублікі Беларусь

Мастацкі кіраўнік і галоўны дырыжор - заслужаны артыст Расіі Яўген Бушкоў

У праграме: прэм’еры твораў кампазітараў з пяці краін, музычныя віншаванні і сюрпрызы

У гасцях: Элмар Лампсэн (Германія), Эрык Фрайтаг (Аўстрыя), Галіна Гарэлава (Беларусь), Кйел М. Карлсэн (Нарвегія), Айрат Ішмуратаў (Канада)

Салісты –

Ісаак Шульдман скрыпка (Нарвегія)

Аляксандра Дзенісеня цымбалы (Беларусь)

Павел Кухта гітара (Беларусь)

заслужаны артыст Расіі

Сцяпан Яковіч скрыпка

Марыя Надольная скрыпка (Беларусь)

Макс Полак стэп (Аўстрыя-ЗША)

ўпершыню

ЗОРКІ ДЗЯРЖАЎНАГА КАМЕРНАГА АРКЕСТРА

МІНУЛАГА І СУЧАСНАСЦІ НА АДНОЙ СЦЭНЕ

У 2018 годзе Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь рыхтуецца адзначыць сваё 50-годдзе. Гісторыя гэтага калектыву поўная знамянальных падзей. Сваім з'яўленнем на музычнай карце сусветнага элітарнага мастацтва Беларусь абавязана менавіта дзейнасці Дзяржаўнага камернага аркестра: у 1983 году адбылося знамянальная выступ калектыву ў Маскве з вялікім музыкантам сучаснасці Святаславам Рыхтэрам. Пасля гэтага прайшлі трыўмфальныя гастролі па Германіі, Францыі, Даніі, Швецыі, Іспаніі, Фінляндыі, Нарвегіі, Галандыі, Чэхіі, Славакіі, Венгрыі, Югаславіі, Англіі, у апошнія гады - Аўстрыі, Турцыі. У 2016 годзе Дзяржаўны камерны аркестр стаў першым беларускім аркестрам, які ажыццявіў гастролі ў ЗША.

Дзяржаўны камерны аркестр даў жыццё мноству твораў сучасных кампазітараў, стаўшы іх першым выканаўцам, дзякуючы чаму беларуская публіка атрымала ўнікальную магчымасць знаёміцца ​​з навінкамі акадэмічнай музыкі краін Еўропы, Індыі, ЗША, далучыўшыся такім чынам да сусветнай супольнасці аматараў музыкі.

Да 50-гадовага юбілею аркестра будзе прымеркаваны вялікі святочны канцэрт на сцэне Белдзяржфілармоніі 28 лютага. Паколькі гэтая дата традыцыйна лічыцца адной з найбольш значных у любой біяграфіі, то і маштаб задуманага свята будзе адрознівацца сваёй грандыёзнасцю.

У канцэрце ДКА РБ адбудуцца прэм'еры 5 твораў кампазітараў з 5 краін.

Аўстрыйскі кампазітар Эрык Фрайтаг спецыяльна да Юбілею аркестра піша «Канцэрціна» для беларускіх цымбалаў і камернага аркестра. Сусветную прэм'еру выканае выбітная беларуская цымбалістка Аляксандра Дзенісеня.

Кампазітар Карл Мерк Карлсэн (Нарвегія) прадставіць упершыню ў Мінску свой Скрыпічны канцэрт №2. Яго беларускую прэм'еру выканае Ісаак Шульдман – артыст першага складу аркестра, які зараз жыве і працуе ў Нарвегіі. Менавіта Ісааку Шульдману кампазітар прысвеціў свій твор.

Германія будзе прадстаўлена прэм'ерай Канцэрту для камернага аркестра і ўдарных Элмара Лампсона.

З Канады музычнае віншаванне прыйдзе ад кампазітара Айрата Ішмуратава - яго музычная казка «Шабарша» будзе суправаджацца выступленнем танцора стэп-данса Макса Полака з ЗША.

Радзіма аркестра - Беларусь - прагучыць у прэм'еры Канцэрціна для гітары з аркестрам "Харон" Галіны Гарэлавай ў выкананні таленавітага беларускага музыкі Паўла Кухты.

Па нашаму запрашэнню на Юбілей аркестра з'едуцца музыканты - салісты з розных краін, лёсы якіх звязаны з Мінскам і аркестрам.

Кульмінацыяй жа вечара, па нашай задуме, павінен стаць выступ аркестра ў пашыраным складзе: на сцэну выйдуць музыканты ўсіх пакаленняў, якія калі-небудзь працавалі ў калектыве, пачынаючы з самых першых гадоў яго існавання. Гэта будзе сапраўды гістарычны момант!

"Vivat, аркестр!"  Гала-канцэрт да 50-годдзя Дзяржаўнага камернага аркестра Рэспублікі Беларусь