Замаўленне квіткоў

Катэгорыя: Камерная музыка

Канцэрт камернай і вакальнай музыкі Георгія Свірыдава

“ЧАС, УПЕРАД

У канцэрце бяруць удзел лаўрэаты і дыпламанты нацыянальных і міжнародных конкурсаў

Тамара Рэмез сапрана

Галіна Сакольнік меца-сапрана

Дзмітрый Тунік бас

Юлія Архангельская фартэпіяна

Павел Базылёў віяланчэль

навучэнцы Рэспубліканскай гімназіі-каледжа пры Беларускай дзяржаўнай акадэміі музыкі і Дзіцячай музычнай школы мастацтваў №14 г. Мінска

Канцэртмайстар – лаўрэат міжнародных конкурсаў Алена Лузан

***

1 снежня 2022г. у Малой зале імя Г.Шырмы адбудзецца яркая музычная прэм’ера – канцэрт “Час, уперад!”, прысвечаны творчасці Георгія Свірыдава.

Музыка Георгія Свірыдава – гэта класіка савецкага мастацтва XX ст. Музыкант і кампазітар велізарнага таленту заўсёды лічыў сябе сынам сваёй зямлі, пад небам якой нарадзіўся і вырас. Менавіта таму кожны яго твор непарыўна злучаны з багатымі традыцыямі рускай музычнай культуры, яе глыбінёй і гарманічнасцю.

Традыцыйна вакальную музыку лічаць галоўным “жанрам” у творчасці Свірыдава. У ёй злучыліся яго дзіўнае пачуццё верша, глыбіня разумення паэзіі і багаты меладычны талент. І менавіта законы і інтанацыі рускай народнай песні апынуліся грунтам інструментальнай музыкі кампазітара.

У выкананні салістаў Беларускай дзяржаўнай філармоніі, навучэнцаў Рэспубліканскай гімназіі-каледжа пры Беларускай дзяржаўнай акадэміі музыкі і Дзіцячай музычнай школы мастацтваў №14 г.Мінска прагучаць перліны камерна-вакальнай і інструментальнай творчасці Георгія Свірыдава.

«Время, вперёд»: концерт камерной и вокальной музыки Георгия Свиридова