Замаўленне БІЛЕТАЎ

Святочны канцэрт да дня Перамогі: Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь, дырыжор – Аляксандр Анісімаў

Дата: 05.05.2022 пачатак у 19:00
У праграме:

Дзмітрый Шастаковіч – Сімфонія №7 “Ленінградская”, ор.60

СВЯТОЧНЫ КАНЦЭРТ ДА ДНЯ ПЕРАМОГІ

Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь

Галоўны дырыжор – народны артыст Беларусі Аляксандр Анісімаў

***

У святочныя дні Вялікай Перамогі Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь прэзентуе несмяротны твор Дзмітрыя Шастаковіча – Сімфонію №7 (“Ленінградскую”).

5 мая 2022 года на сцэне Вялікай канцэртнай залы Беларускай дзяржаўнай філармоніі ў маштабным выкананні Сімфоніі возьме ўдзел Сімфанічны аркестр Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь.

За дырыжорскім пультам – народны артыст Беларусі Аляксандр Анісімаў.

“Сёмая сімфонія прысвечана трыумфу чалавечага ў чалавеку … Напісаная ў Ленінградзе, яна вырасла да памераў вялікага сусветнага мастацтва, зразумелага на ўсіх шыротах і мерыдыянах, таму што яна расказвае праўду пра чалавека ў небывалую часіну яго бедстваў і выпрабаванняў. Сімфонія празрыстая ў сваёй велізарнай складанасці, яна і суровая, і па-мужчынску лірычная, і ўся ляціць у будучыню…” (А.Талсты).

Прэм’ера сімфоніі адбылася 5 сакавіка 1942 года ў Куйбышаве, дзе ў той час знаходзілася ў эвакуацыі трупа Вялікага тэатра. Выкананне транслявалася радыёстанцыямі як на тэрыторыю Савецкага Саюза, гэтак і за мяжу, а адкрывала трансляцыю выступленне самага аўтара.

Грамадскасць усяго свету ўспрыняла выкананне Сёмай сімфоніі як падзею велізарнай важнасці. Неўзабаве з-за мяжы сталі рабіць запытанні выслаць партытуру. Найбуйнейшыя аркестры заходняга паўшар’я супернічалі за права першага выканання сімфоніі. Выбар кампазітара ўпаў на Артура Тасканіні. Праз свет, ахоплены агнём вайны, паляцеў самалёт з каштоўнымі мікраплёнкамі, і 19 ліпеня 1942 года Сёмая сімфонія была выканана ў Нью-Ёрку. Так пачалося яе пераможнае шэсце па ўсім свеце.

Але ніводнае выкананне на заходніх сцэнах не магло прыраўнацца да маштабаў прэм’еры ў блакадным Ленінградзе. 9 жніўня 1942 года, пад грукат артылерыі, музыка Шастаковіча гучала ў кожнай доме, на вуліцах, бо трансляцыя вялася па радыё і праз вулічныя гучнагаварыцелі. Яе чулі не толькі жыхары горада, але і нямецкія войскі, якія абложвалі горад.

Сёмая “Ленінградская” сімфонія – адна з найвялікіх партытур XX стагоддзя. Гісторыя яе стварэння і першых выкананняў, сіла і маштаб уплыву гэтай музыкі на сучаснікаў сапраўды ўнікальныя. Само імя Шастаковіча для шырокай публікі апынулася назаўжды злучаным са “знакамітай ленінградкай”, як назвала сімфонію Ганна Ахматава.

І па сканчэнні 80 гадоў чарговай вяхой на шляху гэтага музычнага помніка гераічнасці савецкага народа стане Вялікая канцэртная зала Мінскай філармоніі.

Інфармацыя пададзена Дзяржаўным акадэмічным сімфанічным аркестрам Рэспублікі Беларусь

Праздничный концерт ко дню Победы: Государственный академический симфонический оркестр Республики Беларусь, дирижёр – Александр Анисимов