Замаўленне БІЛЕТАЎ

Ульянаўскі дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр “Губернатарскі”

Дата: 05.10.2023 пачатак у 19:00
У праграме:

І аддзяленне

П.Чайкоўскі – «Пляска блазнаў» з музыкі да п'есы А.Астроўскага «Снягурка»

С.Рахманінаў – Канцэрт №2 до мінор для фартэпіяна з аркестрам, ор.18

ІІ аддзяленне

С.Рахманінаў – Сімфонія №2 мі мінор, ор.27

Ульянаўскі дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр “Губернатарскі

Галоўны дырыжор – Эдуард Дзядзюра

Саліст – Аляксандр Данілаў фартэпіяна

***

Па запрашэнню Прэм’ер-міністра Рэспублікі Беларусь з 3 па 6 кастрычніка 2023 года адбудзецца візіт дэлегацыі Ульянаўскай вобласці ў Рэспубліку Беларусь. У рамках візіту ў Мінску і Брэсце пройдуць гастрольныя выступленні Ульянаўскага дзяржаўнага акадэмічнага сімфанічнага аркестра “Губернатарскі” і Ульянаўскага тэатра юнага гледача, што дазволіць прэзентаваць культурны патэнцыял Ульянаўскай вобласці жыхарам Рэспублікі Беларусь.

Канцэртная праграма Ульянаўскага дзяржаўнага акадэмічнага сімфанічнага аркестра “Губернатарскі” пад кіраўніцтвам галоўнага дырыжора Эдуарда Дзядзюры прымеркавана да важнай культурнай падзеі 2023 года – 150-годдзя з дня нараджэння Сяргея Васільевіча Рахманінава.

У выкананні аркестра прагучаць два знакавыя творы вялікага рускага кампазітара і піяніста – Другі фартэпіянны канцэрт і Другая сімфонія, якія па праве ставяцца да залатога фонду класічнай музыкі і выяўляюць узоры велічы духу і ўрачыстасці жыцця, захаваныя ў музыцы.

Другая сімфонія напісана Сяргеем Рахманінавым у 1906–1907 гадах у Дрэздэне, дзе музыкант з сям’ёй хаваецца ад падзей Першай рускай рэвалюцыі 1905 года. Твор прысвечаны аднаму з настаўнікаў маладога кампазітара Сяргею Танееву. Прэм’ера твора адбылася ў Санкт-Пецярбургу і Маскве зімой 1908 года пад кіраўніцтвам аўтара. Першае выкананне сімфоніі было сустрэта з неверагодным натхненнем, цалкам аднавіўшы аўтарытэт маладога кампазітара пасля правалу Першай сімфоніі.

Другі фартэпіянны канцэрт быў створаны кампазітарам у 1900 годзе і сведчыў аб выхадзе маладога музыканта з зацяжнога творчага крызісу, прычынай якога стаў правал на прэм’еру Першай сімфоніі ў 1897 годзе. Пераадолець складаны псіхалагічны стан Рахманінаву дапамог вядомы доктар Мікалай Даль, якому кампазітар прысвяціў твор. Прэм’ера канцэрта адбылася 27 кастрычніка 1901 года ў Маскве. Партыю фартэпіяна выканаў Рахманінаў, дырыжаваў Аляксандр Зілоці. Твор па праве ставіцца да ліку найболей вядомых фартэпіянных канцэртаў у свеце.

Ульяновский государственный академический симфонический оркестр «Губернаторский»