Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Viva Sessanta, Lucia!”: канцэрт да 60-годдзя творчай дзейнасці Лучыі Леанардаўны Ластаўкі

Дата: 17.02.2022 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка
У праграме:

Р.Шуман, І.Брамс, М.Брух, Дж.Энэску, Д.Міё, Кш.Пендарэцкі, Г.Гарэлава, Я.Паплаўскі, У.Каральчук

“VIVA SESSANTA, LUCIA!”

Канцэрт да 60-годдзя творчай дзейнасці

Лучыі Леанардаўны Ластаўкі

Карыфей сучаснага альтовага мастацтва, легендарны музыкант і педагог Лучыя Леанардаўна Ластаўка адсвяткуе 60-годдзе творчай дзейнасці 17 лютага ў філармоніі!

Як заўсёды, абавязковым удзельнікам “дня альтыста” (а ў Беларусі гэты дзень асацыюецца з імем вылучна Лучыі Леанардаўны і адзначаецца штогадовым канцэртам) стане Дзяржаўны камерны аркестр пад кіраўніцтвам Яўгена Бушкова. Гэта заканамерна: з дня заснавання калектыву і на працягу больш за 30 гадоў Лучыя Ластаўка з’яўлялася нязменным канцэртмайстрам групы альтоў, у розны час была дырэктарам і другім дырыжорам.

Бліскучая сольная кар’ера альтысткі (гастралявала ў Расіі, Нарвегіі, Швецыі, Германіі, Іспаніі, ЗША і іншых краінах свету) падштурхнула вядомых беларускіх кампазітараў да стварэння шматлікіх твораў; некаторыя з іх будуць выкананы ў канцэрце (Г.Гарэлава, У.Каральчук, Я.Паплаўскі). Таксама ў праграме – шэдэўры альтовай музыкі Р.Шумана, І.Брамса, М.Бруха, Дж.Энэску, Д.Міё, Кш.Пендарэцкага.

Імёны салістаў пакуль не выдаюцца, але мы ўпэўнены, што сцэна будзе “дыміцца” ад наяўнасці альтовых (і не толькі) зорак: калі ў афішы ёсць імя Лучыі Ластаўкі, найвысокая якасць выканання забяспечана.

У канцэрце бяруць удзел:

заслужаны калектыў Рэспублікі Беларусь

Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь

Дырыжор – заслужаны артыст Расійскай Федэрацыі Яўген Бушкоў

Салісты – студэнты і выпускнікі класа Лучыі Леанардаўны Ластаўкі

Партыя фартэпіяна – Анастасія Бура, Марына Рамейка

Дырыжор – Яўген Бушкоў

“Viva Sessanta, Lucia!”: концерт к 60-летию творческой деятельности Лучии Леонардовны Ластовки