Замаўленне БІЛЕТАЎ

У праграме:

А.Янчанка – “Малітва” для струннага аркестра

Б.Бартак – Дывертысмент для струннага аркестра, BB118

А.Зубрыч – Вальс з музыкі да спектакля “Матроская цішыня”

У.Мішле – Фантазія на тэмы Г.Гладкова з музыкі да к/ф “Звычайнае дзіва”

Замовіць квіток

АДКРЫЦЦЁ СЕЗОНА

Музычнае прынашэнне юбілярам Алегу Янчанку і Іне Зубрыч

“КАРЫФЕІ”

заслужаны калектыў Рэспублікі Беларусь

Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь

Галоўны дырыжор – заслужаны артыст Расіі Яўген Бушкоў

Салісты – народныя артысты Беларусі

Ніна Шарубіна (сапрана)

Ігар Алоўнікаў (фартэпіяна, арган)

Беларускі дзяржаўны заслужаны

харэаграфічны ансамбль “Харошкі

Мастацкі кіраўнік – Ірына Грушова

Хор хлопчыкаў і юнакоў імя І.А.Жураўленкі

Мастацкі кіраўнік – Сямён Кліманаў

Дырыжор – Яўген Бушкоў

Рэжысёр – заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь

Ніна Восіпава

Аўтар праекта – Валерый Уколаў

Вядоўца – музыкавед Іна Зубрыч

***

Адкрыццё 56-га канцэртнага сезона Дзяржаўнага камернага аркестра Рэспублікі Беларусь прымеркавана да юбілеяў двух выдатных людзей, якія ўпісалі выбітныя старонкі ў летапіс музычнай гісторыі Беларусі!

Заснавальнік калектыву Алег Янчанка – фігура сапраўды рэнесанснага маштабу. Арганіст, кампазітар, педагог, асветнік і грамадскі дзеяч, 85-годдзе з дня нараджэння якога сёлета шырока адзначае музычная грамадскасць. Аркестр пачне свой новы канцэртны сезон з выканання “Малітвы”. Гэта сачыненне – музычнае прынашэнне Алега Янчанкі італьянскаму царкоўнаму кампазітару Ларэнца Перозі, было ў 1998 годзе спачатку створана для аргана і потым аркестравана для Дзяржаўнага камернага аркестра Рэспублікі Беларусь.

Прэзентаваць жа камерны аркестр і яго славутага заснавальніка будзе Іна Зубрыч – іншы юбіляр і герой гэтай праграмы! У гонар гэтай выдатнай жанчыны, якая прысвяціла доўгае творчае жыццё служэнню музычнаму мастацтву сваёй краіны, аркестр выканае “Вальс” кампазітара Андрэя Зубрыча, прысвечаны яго маме, і Фантазію Уладзіміра Мішле на тэмы музыкі Генадзя Гладкова з кінастужкі “Звычайнае дзіва”.

Цэнтральным жа творам першай часткі канцэрта стане Дывертысмент для струннага аркестра Белы Бартака, які, як і Алег Янчанка, з’явіўся на свет ў 1939 годзе.

Другое аддзяленне праграмы будзе прысвечана ганараванню Іны Ігараўны Зубрыч: яе сябры-музыканты і танцоры выступяць на сцэне Беларускай дзяржаўнай філармоніі, дорачы юбілярцы і ўсім сабраным у гэты вечар незабыўныя эмоцыі і адчуванне вялікага свята.

Открытие сезона: Государственный камерный оркестр Республики Беларусь