Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Віват, прафесар!”: юбілейны канцэрт заслужанага артыста Рэспублікі Беларусь Юрыя Мікалаевіча Гільдзюка

Дата: 19.05.2023 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка
У праграме:

І аддзяленне

В.А.Моцарт – Саната Рэ мажор для двух фартэпіяна, КV 448

І.Гайдн – Варыяцыі фа мінор

С.Франк – Квінтэт фа мінор (I ч.)

Р.Шуман – Цыкл “Фантастычныя п’есы”, ор.12

“Парыў”; “З-за чаго”; “Сон”

І.Брамс – Рапсодыя №1 сі мінор, ор.79

Ф.Шапэн – Вялікі бліскучы паланэз, ор.53

ІІ аддзяленне

Р.Шуман – Андантэ і варыяцыі для двух фартэпіяна, дзвюх віяланчэляў і валторны, op.46

П.Чайкоўскі / М. Плятнёў – Andante maestoso з балета “Шчаўкунок”

А.Данілаў – Прэлюдыя до мінор

С.Рахманінаў – Прэлюдыя Рэ мажор, ор.23 №4

– Прэлюдыя соль мінор, ор.23 №5

А.Хінастэра – Тры аргенцінскія танцы

Д.Міё – Сюіта для двух фартэпіяна “Скарамуш” (І ч.)

А.Лавіньяк – “Марш-галоп” для адзінокага раяля і 8 рук

ВІВАТ, ПРАФЕСАР!

Юбілейны канцэрт мастацкага кіраўніка Беларускай дзяржаўнай філармоніі, заслужанага артыста Рэспублікі Беларусь, прафесара Юрыя Гільдзюка

***

Юрый Мікалаевіч Гільдзюк – піяніст, заслужаны артыст Рэспублікі Беларусь, мастацкі кіраўнік Беларускай дзяржаўнай філармоніі, прафесар.

За мінулыя гады праявіў сябе як высокапрафесійны, актыўны, творчы арганізатар канцэртнага жыцця ў Беларусі. Яго дзейнасць спрыяе росквіту філарманічнага мастацтва ў нашай краіне, умацаванню яго аўтарытэта і прызнанню за мяжой.

Ю.М.Гільдзюк быў ініцыятарам арганізацыі шматлікіх нацыянальных і міжнародных фестываляў, конкурсаў, аглядаў, сярод якіх вылучаюцца яго аўтарскія праекты “Беларуская музычная восень” і “Мінская вясна”. Як мастацкі кіраўнік філармоніі ён надае адменнае значэнне праграме пасоўвання маладых выканаўцаў – лаўрэатаў і стыпендыятаў спецыяльнага фонду Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь па падтрымцы таленавітай моладзі, асветніцкай працы з дзіцячай і юнацкай аўдыторыяй, прапагандзе нацыянальнага музычнага мастацтва, усталяванні партнёрскіх адносін паміж Белдзяржфілармоніяй і філармоніямі іншых дзяржаў.

Свой творчы юбілей Юрый Мікалаевіч Гільдзюк сустракае на сцэне, як удзельнік вялікага святочнага канцэрта ў коле сяброў і вучняў, поўны новых творчых планаў, яркіх ідэй і энергіі стварэння.

У канцэрце бяруць удзел лаўрэаты і дыпламанты міжнародных конкурсаў, музыканты розных пакаленняў, якія працуюць цяпер у Беларусі, піяністы:

Алена Лузан

Юлія Архангельская

Аляксандр Палякоў

Арцём і Марына Шаплыка

Аляксандр Данілаў

Алена Навуменка

Анастасія Аляксейчык

Аляксандра Паўлюкавец

Анастасія Піўто

Запрошаныя госці канцэрта, лаўрэаты міжнародных і рэспубліканскіх конкурсаў:

Кацярына Мішчанчук скрыпка

Алеся Тарасенка скрыпка

Алена Прановіч альт

Лізавета Лапо віяланчэль

Яўген Мікляеў віяланчэль

Віталь Карабухін валторна (артыст Вялікага тэатра Беларусі)

Вядучая канцэрта – культуролаг, вядоўца Белтэлерадыёкампаніі Ганна Панцялеева

Вас чакае калейдаскоп яркіх музычных нумароў, выкананне на раялі сола, у 4 і 8 рук, у 2 раялі. А таксама святочны настрой і запамінальныя інтэрпрэтацыі вядомых класічных твораў.

Кожнаму госцю канцэрта будзе прапанавана шампанскае, сок і салодкі частунак у фае канцэртнай залы філармоніі.

У Вас будзе магчымасць сфатаграфавацца з юбілярам на фоне маляўнічай фотазоны, атрымаць аўтограф з найлепшымі пажаданнямі.

На канцэрце прагучаць віншаванні ад вучняў, сяброў і калегаў Юрыя Мікалаевіча з розных куткоў зямнога шара.

Вас чакае незабыўны вечар у коле сяброў, у атмасферы творчасці, музыкі і свята!

Калі: 19 мая 2023 года

У колькі: 19:00

Дзе: Вялікая зала Белдзяржфілармоніі (пр. Незалежнасці, 50)

Запрашаем вас далучыцца да святкавання гэтай чаканай падзеі і асабіста павіншаваць юбіляра!

«Виват, профессор!»: юбилейный концерт заслуженного артиста Республики Беларусь Юрия Николаевича Гильдюка